Cukrovka
V České republice žije již více než 1 000 000 pacientů s diagnostikovaným diabetem (cukrovkou) (https://www.cukrovka.cz/cukrovka-2), což je tedy téměř 10 % populace. Bohužel se odhaduje, že dalších až 200 000 lidí o svém onemocnění vůbec nemusí vědět. Cukrovka je nebezpečná v tom, že obvykle začíná nenápadně a pomalu, bez příznaků, bez bolesti nebo jiných symptomů. Důležité je proto, začít s její léčbou včas, aby se předešlo možným komplikacím – od poruch zraku, srdečně-cévních onemocnění, postižení ledvin až k závažným poškozením nervů a cév.
- Cukr je pro náš organismus důležitý, neboť je zdrojem energie pro všechny orgány, včetně svalů a mozku, je ale třeba hlídat jeho bezpečnou hladinu.
- Vyšetření hladiny cukru v krvi je povinnou součástí pravidelných preventivních prohlídek u lékaře. V Centrech prevence s poradenstvím máte možnost se informovat o orientační hladině cukru a glykovaného hemoglobinu v krvi.
- Orientační hladina cukru informuje o aktuálním stavu glykemie. Glykovaný hemoglobin představuje tzv. dlouhodobou glykemii, která poskytuje orientační informace o glykemii za období 2–3 měsíců a považuje se za přesnější nástroj ve stanovení hladiny cukru v krvi.
Co vám změříme?
- hladinu glykemie*
- hladinu glykovaného hemoglobinu*
- hodnotu krevního tlaku*
- obvod pasu
- hmotnost + BMI (Body Mass Index)
- odhad možných rizik rozvoje diabetu 2. typu
Na konzultaci s orientačním měřením nemusíte přijít nalačno.
*Jedná se o měření orientační.